Skip To Content
Uzlādes pamati

Uzlādes pamati

Maiņstrāva, līdzstrāva, fāzes un kW

Elektrifikācijas pirmsākumos elektroapgādes standarts bija līdzstrāva (DC) - tajā jauda plūst vienā virzienā. Mūsdienās Eiropas elektrotīklā esam atteikušies no līdzstrāvas (DC) un izmantojam maiņstrāvu (AC) - tajā jauda konstanti maina virzienu, tas ir 50 reizes sekundē - efektīvāk transportējot elektrisko lādiņu lielos attālumos.

 

Kaut arī lielākā daļu mūsu sadzīves tehnikas darbojas ar maiņstrāvu (AC), jebkuru ierīci ar iebūvētu akumulatoru, piemēram mobilo tālruni vai portatīvo datoru, var uzlādēt tikai ar līdzstrāvu (DC). Tas attiecas arī uz elektromobiļiem. Tāpēc zināšanas par AC un DC var noderēt, ja plānojat izmantot elektroauto.

Kas ir fāzes?

Eiropā elektrība tiek izplatīta, izmantojot trīsfāžu tīklu. Tas nozīmē, ka ir trīs līnijas, kas pārvada elektrisko strāvu. 

 

Lielākajai daļai sadzīves iekārtu pilnībā pietiek ar vienu fāzi, tāpēc visas parastās sadzīves kontaktligzdas ir vienfāzes.

Dažās lielās iekārtas, ne tikai industriālās, bet arī virtuves plītis bieži vien ir pieslēgtas trijām līnijām, kas ļauj panākt lielāku jaudu (augstu spriegumu). 

 

Dažās valstīs, piemēram Francijā, visas mājsaimniecības parasti ir pieslēgtas tikai vienai fāzei. Citās, piemēram Vācijā, tās ir pieslēgtas trīs fāzēm. Valstīs, kur mājsaimniecībās ir pieejama trīsfāžu elektrība, tiek rekomendēts arī izmantot trīsfāžu uzlādes tehnoloģijas (Wallbox, iebūvēto lādētāju - skatīties zemāk), jo tās pieļauj lielāku uzlādes ātrumu.

AC pārveidošana par DC

Lai uzlādētu elektriskā automobiļa akumulatoru, strāva jāpārvērš par līdzstrāvu (DC), kur strāva plūst tikai vienā virzienā. Pretējā gadījumā tā akumulatorā ieplūstu un izplūstu, un uzlāde neizdotos. 

 

Šo pārveidošanu var veikt ar automašīnā iebūvēto uzlādes iekārtu (OBC) vai arī ārpus automašīnas ātrajā DC uzlādes stacijā, kurai ir daudz lielāka uzlādes jauda (līdz pat 100 kW vai 80% akumulatora uzlādes 30 minūtēs). 

 

OBC iekārta ir iebūvēta jūsu elektroauto, un tā var būt vienfāzes iekārta ar jaudu līdz 3,7 kW vai pat trīsfāžu OBC ar 11 kW. Tomēr ņemiet vērā, ka uzlādes veiktspēju nosaka vājākais uzlādes ķēdes posms (izmantotā sadzīves kontaktligzda, kabelis vai Wallbox). Lai iegūtu maksimālu uzlādes veiktspēju, ir nepieciešams to savienot ar tikpat jaudīgu uzlādes ierīci. Tāpēc visefektīvākais un labākais veids, kā veikt uzlādi mājās, vienmēr ir Wallbox. Uzziniet vairāk par Wallbox šeit.

Kas ir kW un kwh?

Vats un Kilovats (kW) ir jaudas vienības. Tas ir transportētās, patērētās vai nodrošinātās enerģijas daudzums sekundē. Tāpēc elektrisko ierīču jauda tiek norādīta vatos vai kilovatos (1 000 vati = 1 kW). Agrāk automašīnu dzinēju jauda tika mērīta zirgspēkos, bet šodien tā tiek norādīta arī kilovatos (kW).

  • Lampa: 10 vati
  • Fēns: 1 500 vati = 1,5 kW
  • Corsa-e motors: 100 kW

 

Kilovatstunda (kWh) ir uzkrātās vai patērētās enerģijas daudzuma vienība. Tas ir līdzīgi degvielas litriem automašīnās ar iekšdedzes dzinēju, tāpēc, piemēram, “elektrības tvertnes”, proti, akumulatora, tilpums ir norādīts kWh.

 

Tāpēc kilovatstundu izmanto arī kā enerģijas norēķinu vienību, ko patērētājiem piegādā elektrotīkli.

  • Elektriskais sildītājs, kas patērē 1 000 vatus (1 kW) un darbojas vienu stundu, patērē vienu kilovatstundu enerģijas.
  • Tāds pats enerģijas daudzums (1 kWh) tiek izmantots, ja televizors, kas patērē 100 vatus, nepārtraukti darbojas 10 stundas.

Kā darbojas elektromobiļa uzlāde?

Lādējot elektrisko transportlīdzekli no parastās maiņstrāvas kontaktligzdas, maiņstrāva tiek pārveidota par līdzstrāvu transportlīdzekļa iekšpusē, taču tas prasa laiku. Šo procesu var paātrināt, uzstādot maiņstrāvas AC Wallbox. Tas ir ātrāks nekā parastā mājsaimniecības kontaktligzdā, jo tam ir lielāks enerģijas pārneses ātrums (līdz 11 kW). Ātrākais variants tomēr ir līdzstrāvas lādētājs. Tas ir tāpēc, ka maiņstrāva no tīkla jau ir pārveidota par līdzstrāvu, ko var pa tiešo ievadīt akumulatorā. Līdzstrāvas lādētāji pašlaik ir pieejami tikai publiskai lietošanai, taču tas ir ļoti ērts veids, kā papildināt akumulatoru, atrodoties ceļā.

Uzlādes risinājumi jūsu vajadzībām

Paturot prātā šos elektrotehnikas pamatus, jums būs daudz vieglāk izprast labākos risinājumus elektroauto uzlādēšanai - gan mājās, gan ceļā, gan garākos braucienos.