Uzlādes pamati
Maiņstrāva, līdzstrāva, fāzes un kW
Elektrifikācijas pirmsākumos standarta elektroenerģiju piegādāja ar līdzstrāvu (DC), kur strāva tiek piegādāta tikai vienā virzienā. Mūsdienās Eiropas elektrotīkli ir pārgājuši no līdzstrāvas uz maiņstrāvu (AC), kur strāva pastāvīgi (50 reizes sekundē) maina virzienu. Tādā veidā elektroenerģija tiek pārvadīta daudz efektīvāk un lielos attālumos.
Kaut arī lielākā daļu mūsu sadzīves tehnikas darbojas ar maiņstrāvu (AC), jebkuru ierīci ar iebūvētu akumulatoru, piemēram, mobilo tālruni vai portatīvo datoru, var uzlādēt tikai ar līdzstrāvu (DC). Šajā kategorijā ietilpst arī elektromobiļi. Tāpēc zināšanas par maiņstrāvu un līdzstrāvu var noderēt, ja plānojat izmantot elektroauto.
Kas ir fāzes?
Eiropā elektrība tiek pārvadīta, izmantojot trīsfāžu tīklu. Tas nozīmē, ka ir trīs līnijas, pa kurām plūst elektriskā strāva.
Mazākām elektroierīcēm, tāpat kā lielākajai daļai sadzīves tehnikas, pietiek ar vienu fāzi, tāpēc arī parastās sadzīves kontaktligzdas ir vienfāzes.
Dažas lielas iekārtas, ne tikai industriālās, bet arī virtuves plītis bieži vien ir pieslēgtas trijām līnijām, lai iegūtu augstāku jaudu jeb spriegumu.
Dažās valstīs, piemēram, Francijā visās mājsaimniecībās parasti ir tikai vienas fāzes elektrība. Citās, piemēram, Vācijā, ir trīs fāžu pieslēgums. Valstīs, kur mājsaimniecībās ir pieejama trīsfāžu elektrība, tiek rekomendēts arī izmantot trīsfāžu uzlādes risinājumus: WallBox, iebūvēto lādētāju (sk. zemāk), jo tie pieļauj lielāku uzlādes ātrumu.
Maiņstrāvas pārveidošana par līdzstrāvu
Lai uzlādētu elektromobiļa akumulatoru, maiņstrāva jāpārvērš līdzstrāvā, kur tā virzās tikai vienā virzienā. Pretējā gadījumā tā akumulatorā ieplūstu un izplūstu, un uzlāde neizdotos.
Šo pārveidošanu veic iebūvētais automobiļa lādētājs (OBC) vai ārējais lādētājs ātrās uzlādes stacijās, kas spēj uzlādēt akumulatoru daudz ātrāk (līdz 100 kW jeb 80% 30 minūtēs).
Jūsu elektromobiļa iebūvētais lādētājs var būt gan vienfāzes ar jaudu līdz 3,7 kW, gan trīsfāžu ar 11 kW jaudu. Tomēr ņemiet vērā, ka uzlādes efektivitāte ir atkarīga no vājākā posma (izmantotā sadzīves kontaktligzda, kabelis vai WallBox). Lai iegūtu maksimālu uzlādes jaudu, automobili ir nepieciešams savienot ar tikpat jaudīgu uzlādes ierīci. Tāpēc visefektīvākais un labākais veids, kā uzlādēt automobili mājās, ir izmantot WallBox uzlādes risinājumu. Vairāk par WallBox varat uzzināt šeit.
Kas ir kW un kwh?
Vats un kilovats (kW) ir jaudas vienības. Tas ir transportētās, patērētās vai nodrošinātās enerģijas daudzums sekundē. Tāpēc elektrisko ierīču jauda tiek norādīta vatos vai kilovatos (1 000 vati = 1 kW). Agrāk automobiļu dzinēju jauda tika mērīta zirgspēkos, bet šodien tā tiek norādīta arī kilovatos (kW).
· Lampa: 10 vati
· Fēns: 1 500 vati = 1,5 kW
· Corsa-e dzinējs: 100 kW
Kilovatstunda (kWh) ir uzkrātās vai patērētās enerģijas daudzuma vienība. Tas ir līdzīgi degvielas litriem automobilī ar iekšdedzes dzinēju, tāpēc, piemēram, “elektrības tvertnes”, proti, akumulatora, tilpums ir norādīts kWh.
Tāpēc kilovatstundu izmanto arī kā enerģijas norēķinu vienību, ko patērētājiem piegādā elektrotīkli.
· Elektriskais sildītājs, kas patērē 1 000 vatus (1 kW) un darbojas vienu stundu, patērē vienu kilovatstundu enerģijas.
Tāds pats enerģijas daudzums (1 kWh) tiek izmantots, ja televizors, kas patērē 100 vatus, nepārtraukti darbojas 10 stundas.
Kā notiek elektromobiļa uzlāde?
Uzlādes risinājumi Jūsu vajadzībām